HomePortal**GalleryРегистрирајте сеВлез+ 18 Врело
Navigation
 Почетна
 Форум
 Членови
 Профил
 Прашања/Одговори
 Барај
Latest topics
» Foot Fetish?
Вто Ное 18, 2014 5:12 pm by FeetsIsTheBest

» Obozavanje na stapalala
Пет Окт 05, 2012 5:18 pm by opusteno123

» Obozavanje na stapala broj dva
Пет Окт 05, 2012 5:16 pm by opusteno123

» Што ве “пали”? Sta vas ''PALI''?
Чет Сеп 20, 2012 11:56 am by footlover

» ponizuvanje za uzivanje
Чет Дек 09, 2010 4:14 am by sasavr86

» Porn Passwords
Сре Јан 28, 2009 8:28 pm by masterfaster

» XXX Filmovi ya vas ya simnuvanje
Сре Јан 28, 2009 8:26 pm by masterfaster

» Информатички жени
Пет Јан 09, 2009 5:51 pm by jovexxl

» НАСКОРО НЕШТО ИНТРЕСНО
Пет Јан 09, 2009 1:29 am by buco

KLIKNI TUKA

Share | 
 

 Прашања и одговори во врска со Логирањето и Регистрацијата

Go down 
АвторПорака
Sexy-baby
Admin
avatar

Број на мислења : 639
Registration date : 2008-02-04

ПишувањеПредмет: Прашања и одговори во врска со Логирањето и Регистрацијата   Чет Мар 06, 2008 6:40 pm

POveke informaci za registracija na forumot imate na dolniot tekst ili Linkot pod nego
http://vidikovec.forumzen.com/faq.htm

Зошто не можам да се логирам?
Се регистриравте ли? Мора да се регистрирате за да се логирате. Да не те банирани од форумот? (Ако сте треба да ви се појави соодветна порака) Ако сте се регистрирале (а не сте банирани) а сеуште не може да се логирате проверете дали сте ги внесиле точно членско име и лозинка. Најчесто ова е проблемот. Во случај да е се точно тогаш контактирајте го администраторот и ќе се обидат да го отстранат проблемот.

Зошто воопшто морам да се регистрирам?
Не морате. Администраторот одлучува дали мора да сте регистрирани за да праќате пораки. Меѓутоа со регистрацијата ќе добиеш пристап до други бенефиции кои не можат да ги користат гостите. Тоа се например аватар слики, лични пораки, испраќање на е-маил до други корисници, членство во групи на форумов и.т.н. Регистрацијата трае само неколку минути и се препорачливо да се регистрирате.

Зошто се одлогирам автоматски?
Ако не сте го чекирале копчетоАвтоматско логирањетогаш сте логирани само на кратко после престанувањето на вашата активност во форумов. Ова го спречува користењето на твоето членство од некој друг корисник. За да останете логирани и после престанувањето на активноста на форумот тогаш чекирајте го копчето Автоматско логирање. Ова не е препорачливо особено ако го гледате форумот од места како библиотека, интернет кафе, универзитетска или школска мрежа и.т.н.

Како да спречам моето корисничко име да не се гледа кога сум он-лајн?
Во твојот профил ќе најдете опција Скриј го мојот он-лајн статус. Ако ја вклучите оваа опција вашиот он-лајн статус ќе можат да го видат само администратор и вие. Ќе се смета дека сте скриен член.

Си го заборавив мојата лозинка!
Не паничете! Вашата стара лозинка не може да ви биде вратена но за тоа ќе добиете нова. За да добиете нова отидете на страната за логирање и кликнете на Си ја заборавив лозинката, следете ги инструкциите и ќе бидете пак логирани за кратко време.

Се регистрирав но не можам да се логирам!
Прво проверете дали ги внесувате правилната лозинка и членско име. Ако се е во ред тогаш можно е: COPPA подршката да е вклучена ако кликнавте Мојата старост е под 13 години додека се регистриравте. Во овој случај следете ги инструкциите кои ги добивте по е-маил. Другата можност се однесува на активацијата на твоето членство. Некои форуми бараат потврдување за регистрација или од твоја страна или од страна на администраторот. Кога сте се регистрирале соодветно сте били информирани. Ако сте примиле е-маил тогаш следете ги инструкциите, но дали сте сигурни дека вашата е-маил адреса е валидна? Причината зошто треба да се активирана вашето членство е да се спречат т.н. членови измамници да го злоупотребуваат форумов. Ако сте сигурни дека вашата е-маил адреса е валидна контактирајте го администраторот.

Се регистрирав пред некое време, но не можам да се логирам!
Најчестите причини за ова се; сте напишале неточно членско име или лозинка (проверете си ја е-маил адресата која сте си ја напишале) или пак администраторот го избришал вашето членство поради некоја причина. Нај реткиот случај за не можност за регистрација е вашата неактивност во форумов. Често се случува администраторот да избрише некое членство за да ја намали големината на неговата база. Обидете се да се регистрирате повторно и учествувајте во дискусијата на форумите.

Членски преференции и опции
Како да си ги променам моите опции?
Вашите опции (ако сте се регистрирале) се чуваат во нашата база. За да ги промените кликнете на Профил (најчесто се наоѓа на горниот дел од страната). Ова ќе ви овозможи да си ги промените опциите.

Времето не е точноT!
Времето е точно, но времето кое го гледате е она во друга временска зона. Во овој случај, отидете на Профил и сменете ја временската зона да одговара на времето кај вас. Имајте на ум дека за да ја промените временската зона морате да сте регистрирате. Ако не сте се регистриале тогаш сега е време да го направите!

Ја променив временската зона но времето уште е грешно!Ако сте сигурни дека сте ја подесиле вашата временска зона точно а времето е уште различно тогаш проблемот е во промената на времето во лето. Форумот е подржува автоматска промена на времето, па за време на летото времето ќе се разликува еден час од вашето реално време.

Мојот роден јазик го нема во списокот!Најчестите причини за ова се: Администраторот не е го инсталирал вашиот роден јазик или форумот се уште не е преведен на вашиот роден јазик. Питајте го администраторот дали може да инсталираат подршка за јазикот кој ве интересира. Ако не се во можност тогаш слободно можеш да направиш таков. Повеќе информации можеш да најдеш на сајтот на phpBB (провери на крајот на страната)

Како да се гледа слика под моето членско име?
При разгледување на форумот под вашето членско име можат да стојат две слики. Првата слика е која го покажува вашиот ранк (ѕвезди кои покажуваа колку мислења сте дале и вашиот ранк). Под ова може да стои поголема слика која се вика аватар и е особена за секој корисник. Адмистраторот одлучува дали ќе ги вклучи аватарите. Ако не можете да користите аватари тогаш ова е желбата на администраторот и питајте го зошто. (Сигруно се сериозни!)

Како да го променам мојот ранк?

Воглавно не можете вие да си го менувате ранкот (ранковите се наоѓаат под твоето членско име во мислењата и во твојот профил). Повеќето форуми користат ранкови за да го покажат бројот на мислењат кои сте ги испратиле и да се идентифицираат особените членови. На пример администраторот и модераторите имаат особен ранк. Молиме не го злоупотребувајте форумот со непотребни мислења за да си го зголемите ранкот. Ако администраторот и модераторите го забележат ова ќе го намалат вашиот ранк.

Кога кликнувам на врската со е-маил на некој член бара да се логирам
Само регистрираните членови можат да испраќаат е-маилови преку соодветните форми (Ако админот ја вклучил оваа опција). Оваа е да се спречи злоупотребата на е-маилот од анонимни посетители на форумот.

Прашања во врска со Мислењата

Како да создадам тема во некој форум?
Лесно е, кликнете на соодветното копче во форумот. Можеби ќе морате да се регистрирате пред да испратите тема или мислење. Кои од овие работи можете да ги направите се напишано на дното на сите страници во форумот. На пример (Можете да создавате нови теми, Може да гласате во анкети, и.т.н.)

Како да променам или избришам мислење?
Ако не сте администратор или модератор можете само да си променувате или бришете своите мислења. Можете да промените мислење (некогаш за многу кратко време по неговото формирање) со кликнување на копчето Промена во соодветното мислење. Ако некој е веќе одговорил на твоето мислење на дното ќе видите колку пати и кога последен пат сте го промениле. Ако никој не ви е одговорил на мислењето тогаш овој текст не се појавува и во случај кога модераторот или администраторот се го промениле твоето мислење. (Ти ќе остават порака што се промениле и зошто). Имајте на ум дека обичните членови не можат да избришат мислења на кое веќе некој е одговорил.

Како да додадам потпис на моето мислење?
За да додате потпис на вашето мислење мора прво да креирате потпис (се прави во Профил). Од кога ќе го креирате чекирајте го копчето Додај потпис на формата преку која испраќате мислење. Можете да користете еден и ист потпис на секое мислење со чекирање на соодветното копче. (Потписот нема да се појавува ако го одчекирате копчето Додај Потпис во формата кога ги испраќате мислењата.

Како да креирам анкета?
Да се креира анкета е навистина лесно. Кога додавате нова тема (или го променувате првото мислење) ќе ја видиш формата Додај анкета (ако не ја гледате немате право да креирате анкети). Треба прво да измислите Наслов и прашање за Анкетата и да внесете најмалку две опции (за да додате опција кликнете на копчето Додај опција . Можете да изберете и временски лимит на постоењето на анкетата. (0 е за анкета која никогаш не завршува). Понекогаш администраторот поставуваа лимит на опциите за гласање.

Како да променам или избришам анкета?Како што е случај со мислењата, анкетите исто така можат да се менуваат или бришат само од членот кој ги напишал, од администраторот и модераторот. За да промените анкети кликнете копчето за промена на првото мислење во соодветната тема. Ако никој не гласа тогаш членовите можат да ја избришат или променат анкетата, но ако веќе некој е гласал тогаш само модераторите и администраторот. Ова е да се спречи честа промена на опциите или бришење на оние на кое веќе е гласано.

Зошто не можам да влезам во форумот?

Некои форуми можат да се гледаат од одреден број на членови или одредени групи. Во таквите форуми за да разгледувате, читате или пишувате ви треба посебен дотап кои се дава само од администраторот и модераторот. Ако ова е во вашиот случај контактирајте ги.

Зошто не можам да гласам во анкети?
Само регистрираните членови можат да гласаат во форумите за да се спречат повеќекратни гласања од анонимни корисници. Ако сте се регистрирале и сеуште не можете да гласате тогаш немате привилегија.

Форматирање и видови на теми.
Што е BBCode?
BBCode-от е специјална имплементација на HTML. Дали можете да го користите одлучува администраторот. Освен тоа можете да го исклучите во формата кога праќате мислења. BBCode-от по себе е сличен со HTML-от, се користат тагови кои се затворени во квадратни загради. На пример [ ТАГ ] место < и > и нуди поголема контрола на што и како се запишува. За повеќе информации во врска со BBCode-от види на врската во страната од која испраќаш мислења.

Може ли да користам HTML?
Да. Зависи од администраторот кој ја има неговата целосна контрола. Ако можете да го користите само некои од таговите ќе ви бидата возможни за користење. Ова е безбедностна црта која спречува на луќето да го злоупотребуваат форумот со користење на тагови кои можат да го уништат надворешниот изглед на форумот. Ако HTML-от е вклучен можете да го исклучите кога испраќате мислења.

Што се Смешковците?Смешковците или Емоции се мали сликички кои можат да се користат да искажат некое чувство. На пример Smile значи насмевка, Sad изразува негативност. Целосната листа од емоции можете да ги видите во страницата од каде испраќате мислења. Гледај да не корисиш многу смешковци, тоа може да предизвика администраторот да го промени твоето мислење за да ги избрише смешковците.

Може ли да испраќам слики?Да. Заедно со мислењата може да испраќате и слики. Меѓутоа овој форум уште не подржува внесување на слики. Затоа мора да направите врска. Вашата слика мора да се наоѓа на јавно пристапен сервер на пример http://www.некое_место.net/мојата_слика.gif. Не можете да линкувате со слики од вашиот компјутер (само ако не е сервер), ниту пак со слики кои се наоѓаат во механизми со посебен достап, на пример hotmail или yahoo маилови, страници заштитени со лозинка и.т.н. За да се покаже слика користете го тагот [img] во BBCode-от или соодветниот HTML таг (ако е дозволено).

Што се Соопштенија?Соопштенијата често содржат важна информација и треба да ги прочитате што е можно побрзо. Соопштенијата се наоѓаат на врвот на секоја страна во форумот кај што се испратени. Дали можете или не да испраќате Соопштенија зависи од тоа каква привилегија имате, се зависи од администраторот.

Што се Важни теми?
Важните теми се покажуваат во форумот на сите теми и под соопштенијата во форумите. Најчесто содржат интересна и важна информација и треба да ги прочитате што е можно побрзо. Како што е случајот со соопштенијата зависи од администраторот дали можете да испраќате Важни Теми.

Што се Заклучени Теми?
Заклучените теми се заклучени затоа што тоа се го сториле администраторот или модераторот. Не можете да давате мислења во заклучените теми или пак да одговорите. Освен тоа не можете да гласате и во Анкетите. Темите можат да бидат заклучени за која и да било причина.


http://vidikovec.forumzen.com/faq.htm
http://vidikovec.forumzen.com/faq.htm
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://vidikovec.forumzen.com
 
Прашања и одговори во врска со Логирањето и Регистрацијата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Упатство за регистрација. Задолжително за секој нов член-
Отиди до: