HomePortal**GalleryРегистрирајте сеВлез+ 18 Врело
Navigation
 Почетна
 Форум
 Членови
 Профил
 Прашања/Одговори
 Барај
Latest topics
» Foot Fetish?
Вто Ное 18, 2014 5:12 pm by FeetsIsTheBest

» Obozavanje na stapalala
Пет Окт 05, 2012 5:18 pm by opusteno123

» Obozavanje na stapala broj dva
Пет Окт 05, 2012 5:16 pm by opusteno123

» Што ве “пали”? Sta vas ''PALI''?
Чет Сеп 20, 2012 11:56 am by footlover

» ponizuvanje za uzivanje
Чет Дек 09, 2010 4:14 am by sasavr86

» Porn Passwords
Сре Јан 28, 2009 8:28 pm by masterfaster

» XXX Filmovi ya vas ya simnuvanje
Сре Јан 28, 2009 8:26 pm by masterfaster

» Информатички жени
Пет Јан 09, 2009 5:51 pm by jovexxl

» НАСКОРО НЕШТО ИНТРЕСНО
Пет Јан 09, 2009 1:29 am by buco

KLIKNI TUKA

Share | 
 

 Што ви кажува големината на градите?

Go down 
АвторПорака
Sexy-baby
Admin
avatar

Број на мислења : 639
Registration date : 2008-02-04

ПишувањеПредмет: Што ви кажува големината на градите?   Пон Фед 04, 2008 11:09 pm

Големината на градите на младите жени може да им каже колкава е шансата да заболат од дијабетис тип 2.

Развојот на дијабетис подоцна во животот може да се предвиди со големината на градите.

Оваа студија беше предводена од Канадската медицинска асоцијација и беше објавена во Canadian Medical Association Journal.

Истражувачите погледнале во податоците од истражувањето спроведено врз 92000 жени. Тие дознале дека жените кои носат број на градник поголем од 90, имаат за 60% поголема шанса да заболат од дијабетис во староста, за разлика од жените што носат градник помал од број 90.

Но, и жените со проблеми со тежината исто така имаат голема шанса да се разболат од дијабетис тип 2, за разлика од послабите жени кои немаат проблем со вишокот килограми.

Секое зголемување на обемот на половината претставува ризик за појавување на дијабетис тип 2. Оваа нова студија сугерира дека складирањето на мастите во женските ради може да предизвика дополнителен ризик жената да страда од дијабетис во подоцнежните години.

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://vidikovec.forumzen.com
 
Што ви кажува големината на градите?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Женски муабети...Zenski razgovor..-
Отиди до: