HomePortal**GalleryРегистрирајте сеВлез+ 18 Врело
Navigation
 Почетна
 Форум
 Членови
 Профил
 Прашања/Одговори
 Барај
Latest topics
» Foot Fetish?
Вто Ное 18, 2014 5:12 pm by FeetsIsTheBest

» Obozavanje na stapalala
Пет Окт 05, 2012 5:18 pm by opusteno123

» Obozavanje na stapala broj dva
Пет Окт 05, 2012 5:16 pm by opusteno123

» Што ве “пали”? Sta vas ''PALI''?
Чет Сеп 20, 2012 11:56 am by footlover

» ponizuvanje za uzivanje
Чет Дек 09, 2010 4:14 am by sasavr86

» Porn Passwords
Сре Јан 28, 2009 8:28 pm by masterfaster

» XXX Filmovi ya vas ya simnuvanje
Сре Јан 28, 2009 8:26 pm by masterfaster

» Информатички жени
Пет Јан 09, 2009 5:51 pm by jovexxl

» НАСКОРО НЕШТО ИНТРЕСНО
Пет Јан 09, 2009 1:29 am by buco

KLIKNI TUKA

Share | 
 

 Првата лезбејска книга во Македонија [Вечер]

Go down 
АвторПорака
Sexy-baby
Admin
avatar

Број на мислења : 639
Registration date : 2008-02-04

ПишувањеПредмет: Првата лезбејска книга во Македонија [Вечер]   Нед Апр 27, 2008 9:37 am

Оргазмички писма

Првата лезбејска книга во Македонија [Вечер]

"Оргазмични писма" ја воведува темата на лезбејска љубов во македонската книжевност
- Ена клекнува пред мене (Понизноста е света особина. На колена клечат избраниците Божји.). Со прстите ми ги шири срамните (Прости ми, Боже!) усни. Со јазикот трга горе-долу. Нежно и скокотливо. Ме пецка нешто во тилот. Инстинктивно (Едно е човекот, друго се животните и не се тие подеднакво мили на Бога.) го вртам јазикот во мојата уста шмукајќи си ги непцата. Сакав да и ја натиснам во мојата уста, ама се воздржувам. Ена го вовлекува јазикот во мене...
Ова е дел од "Оргазмични писма", од Ирена Цветковиќ - Алена. Делото веднаш е карактеризирано како првата експлицитно лезбијска книга од Македонија, или, како што велат од издавачот "Ѓурѓа", "дело што ја воведува темата на лезбијска љубов во македонската книжевност".
Ирена вели дека книгата веќе ги поминала првите комерцијални искушенија "така што Алена е фрлена на пазарот, а разграбувањето започна. Не ми е јасно зошто некои луѓе купуваат повеќе од 1 примерок од книгата", објаснува Ирена. На прашањето дали во книгата има автобиографски моменти, таа коментира: "Во сите раскази се испреплетени животни судбини на луѓе кои се реални. Голем дел од расказите се мои лични исповеди, пресметки со самата себеси, соочувања со некои лични и страшни пориви и копнежи кои натискаа во мене. Сепак тоа се пред се раскази, и немаат цел да прераснат во автобиографија".
Ирена е родена во Скопје 1982 г. Дипломирала на Филолошкиот факултет а моментално е на последипломски, Родови студии.
"Оргазмични писма" ќе ја има својата промоција денеска (19,30 ч.) во Мала станица.

Македонската Ерика Јонг
- Немам пријатели, сите се потенцијални љубовници, а љубовта не започнува со пријателство, така таа завршува, се вели на блогот од Алена, каде е најавена како "македонската Ерика Јонг", и "внуката на Чарлс Буковски". Гоце Смилевски за Алена
- Во своите раскази, Ирена Цветковиќ - Алена не бега од она што е овде - и - сега, таа го зграпчува сегашниот миг и овдешнава состојба, вбризгувајќи во нив интимни приказни на луѓе чии животи се обележани со "агонични воздишки, искршени надежи, растурени идеали". Ликовите кои ги среќаваме на страниците на оваа книга се згрозени од стварноста и загрозени од таа иста стварност. Во тој засек во месото на човечките судбини се прекршуваат сликите од минатото (некогаш идеализирано, другпат сурово болно) и визиите за една подобра иднина, која останува недофатлива и постојано се измолкнува..., вели во поговорот на книгата, писателот Гоце Смилевски.

_________________
Еротиката не е порно...Тоа е стил на уживање..со
ум-Момци

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://vidikovec.forumzen.com
DeepDarkBlue
Член
avatar

Број на мислења : 6
Registration date : 2008-05-26

ПишувањеПредмет: Re: Првата лезбејска книга во Македонија [Вечер]   Пон Мај 26, 2008 5:08 pm

Talent bre.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Првата лезбејска книга во Македонија [Вечер]
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЛЕЗ-ГАУ-БИ-СЕКС-Пријателско катче...LEZZ-GAY-BI SEX kutak-
Отиди до: