HomePortal**GalleryРегистрирајте сеВлез+ 18 Врело
Navigation
 Почетна
 Форум
 Членови
 Профил
 Прашања/Одговори
 Барај
Latest topics
» Foot Fetish?
Вто Ное 18, 2014 5:12 pm by FeetsIsTheBest

» Obozavanje na stapalala
Пет Окт 05, 2012 5:18 pm by opusteno123

» Obozavanje na stapala broj dva
Пет Окт 05, 2012 5:16 pm by opusteno123

» Што ве “пали”? Sta vas ''PALI''?
Чет Сеп 20, 2012 11:56 am by footlover

» ponizuvanje za uzivanje
Чет Дек 09, 2010 4:14 am by sasavr86

» Porn Passwords
Сре Јан 28, 2009 8:28 pm by masterfaster

» XXX Filmovi ya vas ya simnuvanje
Сре Јан 28, 2009 8:26 pm by masterfaster

» Информатички жени
Пет Јан 09, 2009 5:51 pm by jovexxl

» НАСКОРО НЕШТО ИНТРЕСНО
Пет Јан 09, 2009 1:29 am by buco

KLIKNI TUKA

Share | 
 

 Македонки на лезбејски фестивал во Србија

Go down 
АвторПорака
Sexy-baby
Admin
avatar

Број на мислења : 639
Registration date : 2008-02-04

ПишувањеПредмет: Македонки на лезбејски фестивал во Србија   Нед Апр 27, 2008 3:30 pm

Македонки на лезбејски фестивал во Србија
Бројот на посетители на лезбејскиот фестивал бил ограничен, а вратите за медиумите биле затворени
Девојки од Македонија изминатиот викенд се забавувале на лезбејскиот активистички фестивал, објави вчера српскиот весник Блиц. Според Блиц, на фестивалот девојките од Македонија се дружеле со лезбејките од Нови Сад и од другите градови од Србија, како и од Словенија. Првиот лезбејски активистички фестивал се одржал инкогнито, а траел три дена од 5 до 8 јули. Лезбејките изложувале свои дела, одржувале работилници и перформанси. Бројот на посетители бил ограничен, а вратите за новинарите и фотографите биле затворени. Причина за ваквата ограниченост, според организаторот е безбедноста на учесниците, бидејќи, како што изјавиле, на друг начин не можеле да им гарантираат безбедност на учесниците и на гостите.
"Не сакавме да го промовираме фестивалот поради луѓето кои би го загрозиле и случувањата и безбедноста на фестивалот. Сакавме со фестивалот да се афирмираме и интегрираме со останатите културни случувања, но и на посебен начин да го одбележиме 27 јуни, Денот на гордоста. Сепак не се осмеливме Денот на гордоста да го одбележиме со улична прошетка бидејќи сметаме дека тоа во нашата земја не е изводливо поради моментната политичка ситуација и силните националистички организации. Не сакаме да се повторат случувањата од Белград во 2001 година, кои ги помниме како крвава парада - изјавила за Блиц, Билјана Станковиќ - Лори, координатор на Новосадската лезбејска организација.Лезбејскиот фестивал бил отворен во "Арт клиниката" во Нови Сад. Имало изложба на ламби и маски, кои биле изработени од учесничките, а биле организирани и серија работилници и перформанси. На крајот, како јаготка на шлаг, фестивалот се заокружил со луда забава.
"Задоволни сме со кампањата. Лезбејскиот активистички фестивал ќе биде одржан во Нови Сад и следната година", рекла Маја Савиќ, координаторка на "Лабрис", група за лезбејски човечки права.

_________________
Еротиката не е порно...Тоа е стил на уживање..со
ум-Момци

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://vidikovec.forumzen.com
 
Македонки на лезбејски фестивал во Србија
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЛЕЗ-ГАУ-БИ-СЕКС-Пријателско катче...LEZZ-GAY-BI SEX kutak-
Отиди до: