HomePortal**GalleryРегистрирајте сеВлез+ 18 Врело
Navigation
 Почетна
 Форум
 Членови
 Профил
 Прашања/Одговори
 Барај
Latest topics
» Foot Fetish?
Вто Ное 18, 2014 5:12 pm by FeetsIsTheBest

» Obozavanje na stapalala
Пет Окт 05, 2012 5:18 pm by opusteno123

» Obozavanje na stapala broj dva
Пет Окт 05, 2012 5:16 pm by opusteno123

» Што ве “пали”? Sta vas ''PALI''?
Чет Сеп 20, 2012 11:56 am by footlover

» ponizuvanje za uzivanje
Чет Дек 09, 2010 4:14 am by sasavr86

» Porn Passwords
Сре Јан 28, 2009 8:28 pm by masterfaster

» XXX Filmovi ya vas ya simnuvanje
Сре Јан 28, 2009 8:26 pm by masterfaster

» Информатички жени
Пет Јан 09, 2009 5:51 pm by jovexxl

» НАСКОРО НЕШТО ИНТРЕСНО
Пет Јан 09, 2009 1:29 am by buco

KLIKNI TUKA

Share | 
 

 Хомосексуаланост-БИ-ЛЕЗ -Гау Homosekulanost -Bi -Lez -GAY

Go down 

БИСЕКСУАЛНОСТ КАЈ ЖЕНИТЕ
1 ЈА подржувам
100%
 100% [ 2 ]
2 Не ЈА подржувам
0%
 0% [ 0 ]
3 Не знам-(Горде пиши ни повеке за тоа)
0%
 0% [ 0 ]
4 Ни ја подржувам,Ни ја осудувам
0%
 0% [ 0 ]
Општо гласови : 2
 

АвторПорака
Sexy-baby
Admin
avatar

Број на мислења : 639
Registration date : 2008-02-04

ПишувањеПредмет: Хомосексуаланост-БИ-ЛЕЗ -Гау Homosekulanost -Bi -Lez -GAY   Сре Фед 20, 2008 4:07 pm

Sta mislite o Gay - lez i bisex populacii ?Dali se druzite sa homosekulanom pouplacijom?
Homosekulani brakovii ??
Vasi misljenja i stavovi??

Што мислите за хомосекуланоста во Скопје и во Република Македонија/Дали се дружите со мажи којсе хомсекулаци или ги одбегнувате?Далисе дружите со жени ЛЕЗЗ орјентирани?
Хомосекулани Врскаи и бракови?

Ваши Мислења и ставови???


Последната промена е направена од Cura_sk25 на Нед Апр 06, 2008 5:43 pm. Мислењето е променето 8 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://vidikovec.forumzen.com
Sexy-baby
Admin
avatar

Број на мислења : 639
Registration date : 2008-02-04

ПишувањеПредмет: Хомосексуалност   Вто Фед 26, 2008 7:58 am

материјалите за ова тема се земени од Википедија, слободна енциклопедија

Хомосексуалноста е една од можните сексуални ориентации. Тоа е сексуална и емотивна привлечност кон лица од истиот пол.

Хомосексуалната ориентација не е ограничена ниту на еден одреден тип на луѓе. Геј мажи и лезбејки има на секоја возраст, култура, социјално опкружување, раса, религија и националност. Имаат различни професии и живеат во сите делови на светот.

Пол - биолошки карактеристики кои некого го одредуваат како жена или маж (комбинација на телесни карактеристики кои вклучуваат хромозоми, хормони, внатрешни репродуктивни органи

Хормони

Хормоните се специјализирани хемиски стимулатори,кои се продуцираат од ендокрините клетки,ткива и органи (ендокрини жлезди).Тие се транспортираат до сите делови на телото преку циркулаторниот систем,но тие се ефективни само врз специфични целни,т.е. таргет клетки.Своето дејство,хормоните го покажуваат во многу мали количини.Во зависност од местото на дејствување,тие можат да бидат со општо дејство (хормон за раст-STH,инсулин,тироидни хормони) или специфично дејство (TSH,ACTH).Според хемиската структура,има хормони со:

Протеинска структура-протеински или пептидни (сите хормони,освен оние од надбубрежните,тироидната и половите жлезди)
Стероидна структура-стероидни (хормоните од кората на надбубрежните жлезди и од машките и женските полови жлезди)
Амино-киселинска структура-деривати на амино-киселини (хормони од срцевината на надбубрежната жлезда и тироидната жлезда).

Бисексуална личностБисексуалец или бисексуалка е личност која физички, емотивно и/или духовно ја привлекуваат и мажи и жени. Бисексуалните личности не мора да имале сексуално искуство со маж или жена, за да се дефинираат како бисексуални
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://vidikovec.forumzen.com
Sexy-baby
Admin
avatar

Број на мислења : 639
Registration date : 2008-02-04

ПишувањеПредмет: Бисексуалност   Вто Фед 26, 2008 8:05 am

Бисексуалноста е една од можните сексуални ориентации. Бисексуалноста е потенцијал личноста да почувствува сексуална привлечност и да се вклучи во емотивна и сексуална врска со луѓе од двата пола. Бисексуалната личност не мора да биде подеднакво привлечена од страна на давата пола, а степенот на привлечност може да варира со текот на времето.

Не постои општа согласност за разбирањето на бисексуалноста. Така, на пример, бисексуалноста значи поседување на карактеристики на обата пола; кај Фројд секој е потенцијален бисексуалец, додека Колеман бисексуалноста ја дели на неколку димензии: карактеристично однесување, содржина на сексуална фантазија и емоционална поврзаност. Поединците можат да ја доживеат бисексуалноста на различни начини: како деца или адолесценти, како ситуациско или транзиторно искуство (изолација на едниот пол од другиот) или при промена на сексуална ориентација; или пак оние кои едноставно се декларираат како бисексуалци, односно кои имаат потреба од секс со обата пола за да се чувствуваат исполнети.[1]


Перцепцијата на себе си е клуч на бисексуалниот идентитет. Многу луѓе имаат сексуални односи со луѓе од двата пола, но сепак не се идентификуваат себе си како бисексуални. Други луѓе, пак, се вклучуваат во сексуални односи само со луѓе од едниот пол или немаат воопшто сексуални односи а сепак себе си се сметаат за бисексуални. Не постои ниту еден "тест" кој може да одреди дали е некој бисексуален или не.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://vidikovec.forumzen.com
Sexy-baby
Admin
avatar

Број на мислења : 639
Registration date : 2008-02-04

ПишувањеПредмет: Бисексуален идентитет   Вто Фед 26, 2008 8:06 am

Некои луѓе веруваат дека една личност се раѓа како хетеросексуална, хомосексуална или бисексуална (на пример, благодарение на пренаталните хормонални влијанија) и дека тој нивни идентитет е наследен и непроменлив. Други веруваат дека сексуалната ориентација се должи на социјализацијата (на пример, имитирањето или одбивањето на родителските модели) или на свесниот избор (на пример, избирањето на лезбејството како дел од политичкиот феминистички идентитет). Трети, пак, веруваат дека сите овие фактори се во интеракција. Затоа што се биолошките, социјалните и културните фактори различни за секоја личност, затоа е и сечија сексуалност многу индивидуална, било да се бисексуални, геј или лезбејки, хетеросексуални или асексуални луѓе во прашање.

Многу луѓе претпоставуваат дека бисексуалноста е само фаза низ која луѓето поминуваат. А всушност и секоја една сексуална ориентација може да биде само фаза. Луѓето се различни и индивидуалните сексуални чувства и однесување се менуваат со текот на времето. Создавањето и консолидацијата на сексуалниот идентитет е процес кој трае. Затоа што луѓето се генерално социјализирани како хетеросексуалци, бисексуалноста е состојба која многумина ја доживуваат како дел од процесот на откривање на сопствената хомосексуалност. Многумина почнуваат да се идентификуваат како бисексуалци после периодот на геј или лезбејска идентификација. Бисексуалноста, како и хомосексуалноста и хетеросексуалноста, може да биде преоден чекор во процесот на сексуално откривање или пак стабилен, долгогодишен идентитет.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://vidikovec.forumzen.com
Callypso
Секси-бебуш
Секси-бебуш


Број на мислења : 18
Age : 41
Местолокација : SK
Registration date : 2008-03-05

ПишувањеПредмет: Re: Хомосексуаланост-БИ-ЛЕЗ -Гау Homosekulanost -Bi -Lez -GAY   Чет Апр 03, 2008 6:13 am

fali opcija za odgovaranje
na pr: ni gi poddrzuvam ni gi osuduvam
Jas ova bi kliknala
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sexy-baby
Admin
avatar

Број на мислења : 639
Registration date : 2008-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Хомосексуаланост-БИ-ЛЕЗ -Гау Homosekulanost -Bi -Lez -GAY   Чет Апр 03, 2008 8:14 am

Callypso напиша:
fali opcija za odgovaranje
na pr: ni gi poddrzuvam ni gi osuduvam
Jas ova bi kliknala

Callypso ke bide nadopolneta opcijata za glasanje , blagodaram za sugestijata.

_________________
Еротиката не е порно...Тоа е стил на уживање..со
ум-Момци

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://vidikovec.forumzen.com
DeepDarkBlue
Член
avatar

Број на мислења : 6
Registration date : 2008-05-26

ПишувањеПредмет: Re: Хомосексуаланост-БИ-ЛЕЗ -Гау Homosekulanost -Bi -Lez -GAY   Пон Мај 26, 2008 5:06 pm

една личност се раѓа како хетеросексуална, хомосексуална или
бисексуална (на пример, благодарение на пренаталните хормонални
влијанија) и дека тој нивни идентитет е наследен и непроменлив.

taka e taka e od iskustvo zboram.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Хомосексуаланост-БИ-ЛЕЗ -Гау Homosekulanost -Bi -Lez -GAY   

Вратете се на почетокот Go down
 
Хомосексуаланост-БИ-ЛЕЗ -Гау Homosekulanost -Bi -Lez -GAY
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЛЕЗ-ГАУ-БИ-СЕКС-Пријателско катче...LEZZ-GAY-BI SEX kutak-
Отиди до: